
Beeld: Canva
Volgens justitie kijken duizenden Nederlandse mannen actief naar livestreams van kindermisbruik in het buitenland. Gewoon, vanuit een huis zoals dat van jou of je buren. Het is zo’n bericht dat je eigenlijk niet wilt lezen.
20.000 Nederlandse daders
Volgens cijfers van het Openbaar Ministerie maken zo’n 20.000 Nederlandse mannen zich schuldig aan online kindermisbruik in het buitenland. Vaak gebeurt dit via livestreams. Aan de ene kant van de wereld zit een kind, vaak gedwongen door iemand uit de eigen omgeving. Aan de andere kant zit iemand die betaalt om mee te kijken.
Het gaat bijvoorbeeld via platforms als Facebook Messenger en betalingen lopen via online diensten. Omdat het om livebeelden gaat, blijft er minder materiaal achter. En dat maakt het voor opsporingsdiensten lastig om daders te pakken.
Een groot deel van deze praktijken speelt zich af op de Filipijnen. Hier zorgen armoede, internettoegang en makkelijke betaalmogelijkheden voor een gevaarlijke combinatie. Jaarlijks worden daar naar schatting honderdduizenden kinderen slachtoffer van online seksueel misbruik.
“Het zijn mannen zoals jij en ik ze kennen”
Ook is het confronterend om te beseffen dat de daders niet altijd de mensen zijn die je verwacht. Officier van justitie Linda van den Oever ziet in de rechtszaal geen “monsters”, maar mannen met een normale baan en een gezin.
Juist daarom is het volgens haar belangrijk om alert te zijn. Kleine signalen kunnen iets zeggen. Denk aan iemand die zich vaak afsluit op een kamer, geheimzinnig doet over online gedrag of opvallende betalingen heeft.
Wat kunnen we doen?
Niemand wil hieraan denken, maar wegkijken helpt niet. Juist door te weten dat dit bestaat, kun je alerter zijn. Let op gedrag, blijf in gesprek met je kind over online veiligheid en durf vragen te stellen als iets niet klopt. In Den Haag wordt inmiddels ook gekeken naar een strengere aanpak. Politie en justitie willen eerder kunnen ingrijpen, en ook techbedrijven worden aangesproken op hun rol.
Het Huishoudboekje van Melissa: “Na de verbouwing bleef er nog maar weinig over”
PRAAT MEE MET ANDERE Mama’s in de community
Kom in contact met (aanstaande) ouders, word lid van een geboorteclub en blijf op de hoogte van de ontwikkeling van je kind.
Het grote probleem is ook dat de straffen hier mals zijn.. of kinderen die aangeven slachtoffer te zijn door zo’n normale man snel niet gelooft worden omdat ze te weinig details weten te vertellen..
Als we strenger in het geheel over kindermisbruik zouden zijn dan zou toch hopelijk ook het beeldmateriaal minder zijn