bevalboete foto van zwangere vrouw

Beeld: Canva

Nieuwe update over de omstreden bevalboete (en dit keer is het goed nieuws!)

Author Picture
Redacteur

Het plan om een zogeheten bevalboete in te voeren zorgde de afgelopen weken voor veel ophef. Niet zo gek, want het idee dat vrouwen tijdens hun zwangerschap mogelijk duizenden euro’s zouden moeten betalen, voelde voor veel van ons als een bizarre stap terug in de tijd. Nu lijkt het kabinet tóch terug te krabbelen.

Tot duizenden euro’s 

De maatregel stond nog maar net in het coalitieakkoord. Daarin werd afgesproken dat het maximumdagloon voor verschillende uitkeringen met 20 procent zou worden verlaagd. Dat zou gelden voor onder andere WW-uitkeringen en arbeidsongeschiktheidsuitkeringen. Alleen zat er een detail in dat veel mensen pas later ontdekten: de maatregel zou ook doorwerken naar zwangerschapsverlof en partnerverlof. En dat kon behoorlijk in de papieren lopen.

Volgens berekeningen van vakbond CNV zou een zwangere vrouw hierdoor tot zo’n 5.200 euro bruto kunnen mislopen tijdens haar verlof. Voor veel gezinnen geen klein verschil, zeker niet in een periode waarin er al genoeg nieuwe kosten bij komen kijken. Organisaties, vakbonden en veel ouders spraken zich kritisch uit over het plan.

Moet anders 

Ook in Den Haag groeide ondertussen het ongemak. D66-fractievoorzitter Jan Paternotte liet weten dat de maatregel wat hem betreft moet worden geschrapt. “Je wil niet dat vrouwen een reden hebben om geen kinderen te krijgen,” zei hij. “Dit moet gewoon anders.” En ook CDA-leider Henri Bontenbal gaf toe dat de gevolgen van de maatregel verder gingen dan vooraf was gedacht. “Je ziet dat het op andere terreinen doorwerkt dan gedacht,” zei hij over de plannen. 

Maatregel lijkt nu van tafel

Ook minister van Sociale Zaken Hans Vijlbrief liet eerder al doorschemeren dat het kabinet opnieuw naar het plan moet kijken. Inmiddels lijkt de kans dat de korting daadwerkelijk wordt ingevoerd erg klein geworden. En dat betekent waarschijnlijk dat zwangere vrouwen straks toch niet duizenden euro’s mislopen tijdens hun verlof.

Kritiek werkt soms 

Dit voelt als een opluchting. Niet alleen omdat het plan waarschijnlijk van tafel gaat, maar ook omdat het laat zien dat kritiek soms wel effect heeft. Wanneer ouders, organisaties en vakbonden hun stem laten horen, kan dat plannen aan het wankelen brengen. Zelfs als ze eerst nog zwart op wit in een coalitieakkoord staan.

baby ontvoerd uit kinderwagen
Lees ook

Baby ontvoerd uit kinderwagen: man wilde haar misbruiken 

Marieke Melissen

Mamaplaats Redactie

Al mijn artikelen

Praat met mij in de community

Nieuwtjes

Buddy Vedder (31) twijfelt over vaderschap

Nieuwtjes

“JESSICA!”: deze trend laat huilende kinderen ineens stoppen

babyvoeding rattengif foto van baby met potje babyvoeding
Trending

Potjes babyvoeding met rattengif gevonden in meedere landen

Reacties

Heb jij hier iets over te zeggen? Deel het hieronder.

Geef een reactie

WhatsApp
Facebook
X
LinkedIn
Email