
Beeld: Canva
Opgebiecht: Ik koop al mijn kerstcadeaus met ‘achteraf betalen’, maar ik kan het eigenlijk niet betalen
December is bij ons thuis altijd groot, gezellig en vol cadeaus. En eerlijk? Ik hou daarvan. De lichtjes, de geur van dennen, de verraste gezichten van mijn kinderen. Alleen… wat niemand weet: ik betaal de meeste cadeaus pas maanden later. Via ‘achteraf betalen’. Omdat ik het simpelweg nu niet kan betalen.
“Iedereen doet toch mee met dat perfecte kerstplaatje?”
Ik zie ze overal: moeders die hun boom al eind november versieren, stapels cadeaus posten op Instagram en een perfecte kersttafel dekken alsof het een reclame is. En dan denk ik: dat wil ik ook voor mijn kinderen. Zij verdienen net zo’n magische kerst, toch?
Dus begin december open ik de apps van de grote webshops, klik ik op “Achteraf betalen” en voel ik me even rijk. Nieuwe pyjama’s, speelgoed, geurkaarsen voor de juffen, zelfs een matching trui voor mijn man. Alles wat ik in een ander jaar zou overslaan. Het voelt als controle als liefde zelfs. Totdat ik in januari de rekening zie.
“Ik blijf het voor me uitschuiven”
De eerste weken na kerst leef ik in een soort ontkenning. Ik denk: ach, dat los ik wel op met mijn salaris van januari. Maar dan komt er iets tussen. Schoolgeld, tandarts, kapotte wasmachine. En zo schuif ik de betaling nog even door. En nog een keer.
Soms voel ik me er zó stom over. Hoe kan ik mijn kinderen leren omgaan met geld als ik zelf in de min leef? Maar tegelijk denk ik: ik doe dit uit liefde. Om ze die magie te geven die ik vroeger zelf miste.
Toch merk ik dat de stress elk jaar groter wordt. De mailtjes van de webshops blijven binnenkomen, mijn hartslag schiet omhoog als ik ze open. En ik weet: dit is geen duurzame kersttraditie.
Opgebiecht: Ik ben aan het daten met een getrouwde vader van twee kinderen
Opgebiecht: ik ben juf en helemaal klaar met ouders die alles volgens gentle parenting doen
“Volgend jaar doe ik het anders, echt”
Ik neem me elk jaar voor om het anders te doen. Minder cadeaus, meer tijd samen, knutselen in plaats van kopen. Maar zodra december nadert, val ik weer in dezelfde val. Omdat het zo makkelijk is, dat ene knopje: Betaal later.
Misschien moet ik er gewoon eerlijk over zijn. Tegen mijn vriendinnen, mijn partner, mezelf. Dat het niet allemaal lukt. Dat ‘kerstmagie’ niet in spullen zit. Maar eerst nog even de laatste betaling van vorig jaar aflossen.
Heb jij ook iets op te biechten? Stuur anoniem je verhaal naar info@mamaplaats.nl
PRAAT MEE MET ANDERE Mama’s in de community
Kom in contact met (aanstaande) ouders, word lid van een geboorteclub en blijf op de hoogte van de ontwikkeling van je kind.