Snap
  • Mama
  • Kinderwens
  • Broertjeofzusje
  • Maarjehebttochaleenkind

Maar je hebt toch al een kind?

Stel je voor. Je bent zwanger van je tweede, derde, vierde of volgende kind, en nadat je dit trots verteld hebt, krijg je als reactie:"Maar je hebt toch al een kind/kinderen?"

Dat zou gek zijn toch? Waarom wordt die opmerking dan wel gebruikt als het niet lukt om je gezin uit te breiden?

Toen we Liv verloren, hoorde ik de opmerking voor het eerst. "Gelukkig heb je al een kind." Ik kon daar weinig mee. Natuurlijk ben ik gigantisch dankbaar voor mijn lieve prachtige dochter en besef ik met elke vezel in mijn lijf dat sommige mensen helaas helemaal geen kinderen hebben kunnen krijgen, maar betekend dat dat ik niet mag rouwen? Dat het minder erg is om je kind te verliezen, als je er al één hebt?

Naast het verdriet om Liv, was er ook het verdriet om die onvervulde kinderwens. Het voelde gewoon nog niet compleet. Ik durfde dat bijna niet meer uit te spreken, want ik had toch al een kind? Wist ik wel hoeveel mensen er nooit moeder hebben kunnen worden? Ik was tenminste een moeder! Het maakte dat ik me ondankbaar ging voelen. 

Ik ben nooit ondankbaar geweest. Ik ben juist altijd ontzettend dankbaar geweest voor wat ik wél had. Ik heb altijd mijn zegeningen geteld en me daar op de zware momenten aan vast gehouden. Maar ik zou liegen als ik zou zeggen dat zwangerschapsaankondigen mij nooit iets gedaan hebben of dat ik geen traantje heb gelaten als iemand al een tweede kreeg terwijl wij tijdens haar eerste zwangerschap al bezig waren voor een broertje of zusje voor onze lieve dochter. Dat betekend niet dat ik het een ander niet gunde, maar ik gunde het mezelf ook zo erg.

Inmiddels is onze wens werkelijkheid geworden en ons regenboogje ruim acht maanden. En opnieuw ben ik enorm dankbaar, want ik besef maar al te goed dat er vrouwen zijn die van hun wens voor nog een kindje afscheid moeten nemen.

Dus, lieve mensen, vraag nooit aan iemand waarom ze toch steeds doorgaan terwijl ze al één of meerdere kinderen hebben. Vraag nooit of ze wel beseffen dat ze dankbaar moeten zijn. Want geloof me, dat beseffen ze maar al te goed. Maar verdriet en rouw is iets heel anders dan ondankbaarheid. En dat beseft niet iedereen even goed.

Mairam's avatar
5 jaar geleden

Dankjewel voor het delen van je verhaal. Het is fijn om te weten dat er lotgenoten zijn. Wij zijn nu bijna 2 jaar aan het proberen voor de tweede en ik maak ook mee dat er niet altijd begrip voor is als je al een kind hebt. Ik gooi het er maar op dat mensen niet goed weten wat ze moeten zeggen als je een onvervulde kinderwens hebt. Verdriet is ongemakkelijk voor degene waarmee je het deelt. We zouden allemaal wel een cursusje rouwondersteuning kunnen gebruiken zodat dat soort domme opmerkingen wat minder gemaakt worden.

kaykiogo's avatar
5 jaar geleden

Precies dat! Ik had (al) 3 kinderen en wilden graag nog 1 erbij ik was vrij snel zwanger na het stoppen met de pil helaas met 11,5 week een miskraam gehad ik was kapot van verdriet en onze andere kinderen ook.. Waarom mag je geen verdriet hebben alsje een kindje bent verloren ook al heb je al kinderen? Helaas ook nog een voorstadium b daarna gehad.. Gelukkig uiteindelijk toch nog een zoon mogen verwelkomen in ons gezin nu zijn we compleet! Maar mensen serieus een klein beetje respect..

Hi! Praat je ook mee met postauthor?

Sharing is caring! Deel ook jouw ervaring of mening over dit onderwerp.

Pssst... Ben je er nog?

Er staan nog meer inspirerende verhalen op je te wachten! Maak nu gratis een account aan of log in om verder te gaan.

Nooit meer iets missen van Mamaplaats?

Schrijf je nu in voor de nieuwsbrief!

Hi! Laat je ook een reactie achter bij Noortje89?

Of praat mee en deel direct jouw ervaring of mening!

Heb je ook een verhaal of tips om te delen?

Start dan nu je eerste post! Een story, forumtopic of poll plaatsen kan ook.